The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!

Jakso 3: Vapauden löytäminen SUP-lautailemalla Erik Sanderin kanssa

Kolmannessa jaksossa Erik näyttää, kuinka diagnoosista tuli uuden seikkailun liikkeellepaneva voima. Luovuttamisen sijaan hän etsi vapautta vesillä SUP-lautansa kanssa. Hänen tarinansa näyttää rohkaisevan puolen Why We Try -sarjasta ja sen, kuinka syvä yhteys luontoon auttaa meitä ohjaamaan omaa elämäämme.

Mies meloo SUP-laudalla auringonlaskussa, teksti: 'WHY WE TRY EPISODE 03: ERIK SANDER'.
Mies urheilupaidassa istuu teltassa, katsoen järvelle ja metsään.

Veden kutsu

Erikin yhteys veteen alkoi hänen nuoruudessaan, kun hän vietti paljon aikaa järvellä isoisänsä kanssa. Hänen todellinen matkansa alkoi kuitenkin MS-taudin diagnoosin jälkeen. Kontrollin menettämisen tunteesta tuli hänen liikkeellepaneva voimansa: odottaminen ei ollut enää vaihtoehto. Hänen oli toimittava heti ja lähdettävä toteuttamaan unelmiaan.

Mies meloo oranssilla SUP-laudalla kivisellä järvellä.

Epävarmuudesta optimismiin

Erikille jokainen päivä vesillä on optimismin voitto epävarmuudesta. Jokainen hetki todistaa hänelle, että elämä on täynnä mahdollisuuksia. Yksin tai perheen kanssa – vesi on hänen ankkurinsa ja vapautensa. Paikka, jossa hän itse määrää suunnan.

Mies vaellustakissa järven rannalla, puu etualalla.

Liikkeen voima

Erikin tarina muistuttaa meitä siitä, että yksinkertainenkin liike voi johtaa syvälliseen muutokseen. Veden äärellä hän löysi rohkeuden ottaa kehonsa takaisin haltuun ja määritellä rajansa uudelleen. Hän todistaa: se, joka kokeilee jotain uutta, saa vapauden määrittää itse oman polkunsa.

Nainen urheiluvaatteissa venyttelee kivimuurilla maaseudun tien varrella.
Juoksua Helen Ryvarin kanssa
Nainen urheiluvaatteissa joogaamassa talvisessa metsässä puron äärellä.
Hyvinvointi – Josephine Worsek
AI
Tekoälyllä luotu: Kaksi naista pelaa padel-tennistä, toinen hymyilee ja pitää mailaa, sinisellä kentällä.
Padelia Agostina Bigottin kanssa
Kaksi telttaa ja retkeilijöitä rannikolla, toinen makuupussissa, toinen makuualustalla.
Kuntoiluun ja aktiivisuuteenUrheilu ja vapaa-aika